Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jelena a deset mega v igelitce

12. 02. 2015 12:29:12
Balíčky opotřebovaných dolarů, převázané různými provázky, a balíčky neopotřebovaných dolarů, navlečené do papírových náramků banky a popsané azbukou, se vyvalily z opotřebované a špinavé igelitky

na malý stoleček přede mne. Igelitka byla původně ještě ve staré sportovní tašce přes rameno. Ještě jsem nikdy neviděla deset milionů pohromadě! Ačkoliv možná jsem deset milionů viděla, ale nesáhla jsem si na ně... Ale nebylo podstatné, kolik těch milionů bylo. Ani nevím, jestli jich bylo deset či víc nebo míň.

Dolary se přede mne vyvalily. Tak jsem to vnímala. Páni!

Jelena je přede mne vysypala a pod nos mně strčila lísteček, na kterém bylo česky napsáno „KVARTIR 10 MIL. JELENA ZAJCEVA MI V PONDELI“.

Ano, pracovala jsem pro realitní kancelář v Karlových Varech. Zcela běžně jsem developerským společnostem zprostředkovávala prodej luxusních bytů v ceně plus minus 80 000 Kč za metr čtvereční. Těch bytů se prodalo neuvěřitelné množství. Právě Rusům. Celé bytové domy.

Jelena byla stará paní, velmi stará paní. Sedřená, shrbená, vychrtlá, mizerně oblečená, hlavu měla omotanou prastarým kašmírovým šátkem, jenž byl uvázaný dozadu na uzel, na nohou měla boty kordovánky a v jakoby potrhané tváři, protože to už nebyly vrásky, ale rýhy rozdělující obličej, vynikala jenom živá, těkající očka. A ty ruce! Když je vytáhla z palčáků, viděli jste sukovité, rozpraskané a třesoucí se ruce, lidské ruce, od nichž těžko odtrhnete zrak.

Rozhodně nevypadala jako z Mrazíka, jako ty kypré, fešné, hrdé Rusandy s copy po kolena.

Neuměla ani slovo česky a „neměla doklad“. Tedy určitě ho měla, aspoň tehdy jsem si myslela, že měla. Strašně se bála, čpěly z ní strach, úzkost a nervozita. Kdo kupoval nemovitost v ČR před rokem 2009, musel zde mít trvalý pobyt a přidělené rodné číslo nebo založenou právnickou firmu. Omezení bylo dost, ale dala se obejít.

Peníze jsem nacpala zpět do tašek a vybavila ji čtyřmi archy rusky napsaných pokynů o tom, jakým způsobem je možné koupit byt. A hlavně jak platit bankovním převodem. Byla nešťastná. Možná mně jí bylo i líto. Co já vím? Já v igelitce deset mega neměla.

O několik dnů později jsem seděla v restauraci v lázeňské části Varů s jinými klienty z Ruska, když mně Jelena poklepala na rameno. Zkoprněla jsem a koukala jako „vejr“. Jenom ukázala ke stolu o pár metrů dál.

Překvapená jsem se o chvíli později vypravila ke stolu, u něhož seděla s dvěma asi padesátníky. Synové. Taky odění jako z kolchozu. Srdečně se se mnou uvítali. Byli nadšení, jak vše krásně probíhá. Po opulentním obědě se chystali navštívit naši kancelář a vybrat si byt. Zřejmě také jako Jelena netušili, že existují nějaká pravidla a peníze nelze jen tak vysypat na stůl.

Smáli se a navzájem se s mámou stále objímali. Jelena peníze oficiálně nesměla vyvézt do cizí země a už vůbec nešlo přeposlat takovou sumu bankovním převodem. Několik let tak většinu výdělků ona a synové ukládali doma, a nikoliv do banky. Oba byli vysokoškoláci, žili ve větší vesnici a měli co do činění se zemědělskými produkty a obchodováním. Když nadešel „vhodný čas“, všechno opustili a jen s penězi „zdrhli“. Letadlem, na pozvání od kamaráda. Maminka cestovala o měsíc dříve vystrojená jako hastroš vlakem se sportovní taškou plnou dolarů na jakési falešné pozvání, na něž ale taky, jak jsem pochopila, dostala vízum. Jediné ohlédnutí patřilo otci učiteli, který byl od roku 2000 uvězněn. Ve vězení zemřel. Otevřeně kritizoval nekorektní zpravodajství.

Tak se ocitli v ČR.

„Máma se obětovala, nechtěla, aby nás chytila a zatkla policie. Říkala, že na ní už nikomu nebude záležet, že je stará. A naštěstí měla pravdu.“ Domov a celá slavná matička RUS jim byla ukradená. Byli šťastní, že se jim všem, byť pozdě, splnil sen o svobodě.

S velkým množstvím hotových peněz pašovaných z Ruska tím nejnemožnějším způsobem jsem se setkala ještě mockrát. A vyslechla jsem si nejneuvěřitelnější příběhy o „svobodě“ v Rusku.

http://www.amnesty.cz/z928/rusko-zapojte-se-do-podpory-aktivistum-bojujicim-za-lidska-prava

Věnováno s láskou svobodě

Autor: Mira Anna Barsa | čtvrtek 12.2.2015 12:29 | karma článku: 30.64 | přečteno: 1697x

Další články blogera

Mira Anna Barsa

Politici, připravujete zákony proti vandalismu a násilí imigrantů?

Policie nemá pravomoci k okamžité pomoci při přestupku proti občanskému soužití - rušení nočního klidu, vandalismus apod. A jsme-li fyzicky napadeni? Naše zákony jsou k ničemu nyní. Příslušník Policie ČR v danou chvíli nepomůže.

3.6.2015 v 11:30 | Karma článku: 33.65 | Přečteno: 1032 | Diskuse

Mira Anna Barsa

Neschopnosti, zbabělosti a vychytralosti tvé jméno je Kvóta

Články o kvótách putují mezi potenciálními uprchlíky jako pozvánka do Evropy. Stačí překládat a lepit do desek nazvaných: Kam to bude? Chceme situaci změnit? Tak si ji kupme. Investujme do pravdivých informací a do jejich šíření!

1.6.2015 v 20:07 | Karma článku: 32.91 | Přečteno: 924 | Diskuse

Mira Anna Barsa

Při každých volbách v Ústí nad Labem věříme v malý zázrak

Mohla bych rezignovat jako mnoho jiných. Ale po nějaké době jsem vyrazila do města a nestačila se divit."Podívej, ten kruháč pod lanovkou je dokonalý, ale tady se vyjímá jako růže na rumišti ," řekl Holanďan své

27.5.2015 v 20:36 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 858 | Diskuse

Mira Anna Barsa

Ať už k nám ti Němci raději nejezdí aneb jak stavíme dálnici aneb kdyby to šlo, Babiš by nás spasil

Přijedou po několika měsících, po roce, po dvou, po deseti letech a ptají se... A já se taky stále ptám. Němci se ptají, kdy dostavíme dálnici D8. Ptají se mile, mnohdy blahosklonně, někdy s pochopením i rezignovaně.

23.5.2015 v 15:03 | Karma článku: 24.24 | Přečteno: 1011 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Houška

Příběh Arménie

Pro mnoho lidí je Arménie tajemnou zemí někde daleko, a když máme zalovit v paměti, co jsme se o ní učiili v dějepise, většinou musíme přiznat, že nic. Výlet do té současné nechám na příště, pojďme nahlédnout do její historie.

26.9.2017 v 10:15 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 92 | Diskuse

Karel Janďourek

Vibrátor... aneb lepší, než dlouhý vysvětlování

Pomalu nám začal školní rok a rozebíhají se kroužky. To je veliký nápor na rodinnou organizaci a logistiku.

26.9.2017 v 9:40 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 332 | Diskuse

Libor Popovský

Nový podvod nevládních organizací: Pašování lidí, s. r. o.

Překlad článku Douglase Murrayho „New NGO Racket: Smuggling, Inc." pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

26.9.2017 v 9:14 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 660 | Diskuse

Šárka Bayerová

Špinavé nádobí jí lezlo na nervy

A protože doposud nikdo nic nevymyslel, začala hloubat sama. Povedlo se. Zrealizovala sen každé ženy - konečně se nádobí mylo samo....

26.9.2017 v 8:30 | Karma článku: 18.48 | Přečteno: 464 | Diskuse

Vojtěch Halamíček

Zpověď islamofoba

Drahý příteli, za ta léta, co se známe, se myslím mezi námi vytvořilo silné pouto, přesto, nebo možná právě proto asi oba cítíme, že se i naše pohledy v otázkách, které rozdělují celou společnost, rozcházejí.

26.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2383

Že nejsem dáma se snažím maskovat, výhodou je můj věk, je mně 54 a to je zatraceně hodně, abych občas něco pochopila, třeba jen systémem pokus omyl...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.